A tudatos babavárás részét képezi az is, hogy tájékozódunk olyan témákban, mint például a szülés utáni depresszió vagy a még gyakoribb "baby blues", azaz szülés utáni szomorúság.
A szüléssel egy elképesztően nagy változáson megy keresztül a testünk és a lelkünk egyaránt, és mindenki máshogy reagál a hormonális változásokra is.
Remélem azzal, hogy ezt elolvasod, felkészültebben várhatod kisbabád érkezését!
Szülés utáni szomorúság - Tények:
gyakorisága: 39 %
növeli a szülés utáni depresszió és pszichózis kialakulásának esélyét
a tünetek a szülés utáni 3-5. napon jelentkeznek a 10. nap körül elmúlnak
Tünetei:
rossz hangulat
fáradtság
sok sírás
hangulatingadozás
szorongás
alvászavar
kedvtelenség
nehezére esik ellátnia önmagát és családját
A szülés utáni szomorúság lehetséges hajlamosító tényezői:
ismert hangulatzavar
premenstruációs szindróma
korábbi terhesség során hangulatzavar
ismert mentális betegség a családban
dohányzás
támogató közeg hiánya
családi állapot
nem tervezett terhesség
fogantatás módja
szülés módja
Mi a veszélye a szülés utáni szomorúságnak?
nő az esélye a szülés utáni depresszió kialakulásának
zavart szenvedhet az újszülött ellátása
zavarhatja az anya-baba kötődés kialakulását
Mit tehetünk?
FELKÉSZÜLÜNK!
A szülés után váratlan és rémisztő lehet az édesanyának negatív érzésekkel találkoznia, ezért fontos, hogy tisztában legyen a tünetekkel, felismerje azokat, és ha magától nem rendeződnek, kérjen segítséget szakembertől!
A családtagok, barátok részéről nagyon fontos a támogatás, a megértés és a megerősítés, hogy az anya érezze, nincs vele semmi baj, ettől ő nem rossz anya, erről nem tehet. Ez csak egy átmeneti időszak. Nyújtsunk neki segítséget a mindennapokban a baba körüli teendőkkel is!
Azonban ha 2-3 hét alatt sem rendeződik a nemrég szült édesanya lelki állapota, akkor mindenképpen bíztatni kell az édesanyát, hogy kérjen segítséget szakembertől. Ehhez minden segítséget biztosítsunk számára!
Remélem, hogy minél több kismamához eljut a híre a szülés utáni szomorúságnak, és ezáltal csökken az ezzel kapcsolatos szorongás és talán tudatosan, könnyebben átvészelhető ez az időszak, amennyiben át ell élnie.
Ha hasznosnak találtad, kérlek, oszd meg másokkal is!
#babyblues #szülésután #szulesutan #szulesutaniszorongas #depresszio #depresszió #szulesutanidepresszi #postpartum #posztpartumdepresszió #mentálisegészség #anyaleszek #tudatosbabavárás #kismama #szules #szules #anyablog #anyavagyok #orvosvagyok #thedoctorandmom
Forrás: Tosto V et al. Maternity Blues: A Narrative Review. J Pers Med. 2023 Jan 13;13(1):154.doi:10.3390/jpm13010154. PMID: 36675815; PMCID: PMC9863514.
Comments